0
  • Cena
-
Proč nakupovat u nás
  • Jsme
    na trhu již 23 let
  • Poskytujeme
    doplňkové služby
  • Máme zlatý certifikát
    ověřeno zákazníky
  • Nabízíme
    široký sortiment

Březen

Co potřebuje trávník?

Trávníky, které s příchodem jara ožívají, potřebují ošetření. Začínáme s čištěním, provzdušňováním a hnojením. Na poškozených plochách trávníku hledáme příčinu jejich špatného stavu a podle ní volíme způsob ošetření. Častým nedostatkem je mech, nadměrné slehnutí půdy nebo stáří trávníku, které umožňuje kromě jiného existenci nežádoucích rostlin a plevelů. V některých případech je pak po důkladném zpracování a vylepšení půdy lepší založit trávník nový.


Proti mechu v trávníku

Mech znehodnocuje trávník, proto se ho od jara snažíme zničit. Trávník po zimě vyčistíme od zbytků listí apod. Po druhé až třetí seči, je-li půda suchá, ho provzdušníme vertikulací. Nože vertikutátoru provzdušní vrchní vrstvu půdy a vyhrabou mech a zbytky staré trávy. Při silnější výskytu trávník následně pohnojíme s přídavkem přípravku proti mechu. Dobrou prevencí je také provzdušnění vpichy rycími vidlemi, protože mech roste především na utužené půdě. Při poklesu pH půdy pod 6 je potřeba trávník povápnit.

Jarní termín výsadby!

Podzimní měsíce od září do zmrznutí půdy jsou hlavním obdobím výsadby většiny dřevin, trvalek, dvouletek i jarních cibulovin. Druhé většinou kratší období vhodné k výsadbě přichází na jaře, obvykle koncem března, po rozmrznutí a oteplení půdy. Dřeviny zasadíme brzy, tj. než začnou rašit. Teplomilné ovocné dřeviny, jako meruňky, broskvoně a kdouloně vysazujeme až po oteplení v dubnu, dvouletky s neporušeným kořenovým balem co nejdříve. Vhodná doba je i pro výsadbu okrasných trav, kapradí a od léta kvetoucích trvalek. Na jarní cibuloviny už je bohužel pozdě.

Vysazujeme trvalky

Kvetoucí trvalky jsou vděčné, většinou nenáročné rostliny. Mají-li být ale okrasou zahrady, není radno podceňovat základní péči o ně. Půdu před výsadbou proto odplevelíme, zkypříme a pohnojíme humusem. Při výsadbě pamatujeme na vzdálenost rostlin, které se podle druhu rychleji nebo pomaleji rozrůstají. Vyšší druhy s těžším květem vyvazujeme včas k opoře, druhy, které kvetou dvakrát do roka, jako např. ostrožka stračka, po prvém odkvětu včas ořežeme. Půdu každoročně vylepšujeme dávkou kvalitního kompostu. Silně rozrostlé nebo příliš husté trsy trvalek po pěti až šesti letech rozdělíme.
 

Očistíme okrasné traviny a kapradiny

Trsy okrasných trav jsou po zimě položené na zemi. Vlhkem a mrazem ztratily pevnost i barvu. Právě teď je vhodná doba k odstranění starých stébel. Používáme přitom ostré nůžky a řežeme na šířku dlaně nad zemí. Zima ubrala na kráse i kapradinám, z nichž odstraníme všechny zežloutlé a poškozené listy.  
 
 

Jaro a velké nádoby

Starší a mohutnější rostliny v nádobách sice každý rok nepřesazujeme, ale malé vylepšení na začátku jara jim neuškodí. Kromě ošetření nadzemní části, očištění, řezu, případně osprchování, očistíme i květníky. Vrchní vrstvu zeminy v květníku můžeme odstranit a nahradit novou. Celý kořenový bal několikrát dobře zavlažíme - propláchneme - a potom necháme oschnout.


Máte střešní okna?

Pod střešními okny se daří předpěstovaným rostlinám lépe, protože světlo k nim přichází svrchu a ne z boku jako u běžného okna. Důležité je, aby rostliny nebyly daleko od skla.
 


Jarní úklid na květinovém záhoně

Po nástupu jara odstraníme z květinových záhonů všechno, co tam nepatří. Z trvalek a cibulovin sejmeme chvojí, listí a jiný materiál, který je chránil před mrazem, a staré a odumřelé rostliny odstraníme dříve, než mezi nimi začnou vyrůstat nové výhonky. Jsou totiž křehké a při čištění záhonu bychom je mohli poškodit.

Řez růží

Od keřů růží nejprve odhrneme zeminu, která je chránila před mrazem. Dříve než začnou růže rašit, provedeme jarní řez. Na podzim jsme odstranili jen odkvetlé a poškozené části rostlin, nyní řežeme důkladně podle toho, jak jednotlivé keře přezimovaly. Při řezu platí pravidlo, čím silnější a hlubší řez, tím silnější budou nové výhonky. Slabě rostoucí keříčkové růže řežeme proto hlouběji, abychom podpořili růst nových, silných výhonků. Bujně rostoucí keře a popínavé růže stačí mírně prosvětlit a odstranit odumřelé a nejslabší výhonky. Hlubší zpětný řez až do živého dřeva vyžadují rostliny poškozené mrazem.
 


Tvarujeme stálezelené živé ploty

Živé ploty z tújí a dalších stálezelených dřevin řežeme a formujeme dříve, než začnou rašit.

 

Start pokojových květin do nové sezóny

Pokojovým květinám končí zimní období bez přihnojování a s omezenou zálivkou. Začíná nová sezóna, na kterou je podle potřeby připravíme přesazením nebo vylepšením půdy v květníku. Mnohé potřebují zpětný řez, aby si zachovaly pěkný tvar. Silnějšího řezu se bát nemusíme, pokud ho správně provedeme, rostlinám jen prospěje. Vhodná doba k řezu je na začátku nové vegetace, kdy jsou už lepší světelné podmínky. Řez podporuje rozvětvování a růst nových výhonků. Potřebný je tam, kde dlouhé výhonky vyholují nebo jsou příliš tenké. Silný zpětný řez dobře snášejí a potřebují filodendrony, šeflery, ibišky a některé fíkovníky. Řez vedeme vždy těsně nad bočním výhonem.
 

Maliníky a ostružiníky

K nové vegetaci připravíme porost maliníků a ostružiníků. Maliníkům odstraníme suché a příliš slabé výhonky. Záhon vyčistíme dřív, než začnou vyrůstat nové, křehké výhonky, které se při pozdější práci v záhoně lehce vylamují. Ostružiníky potřebují řádně prosvětlit, odstranit staré dřevo a přivázat ke konstrukci. Po dobrém řezu je rostlina zdánlivě řídká, ale do léta obroste a zahustí se. Příliš husté porosty jsou těžko přístupné a mají většinou menší plody.




« « ... zpět na Zahradníkův rok « « ... | ... » » jdi na Duben ... » »

 

           © 2004 – 2024                Zelené údolí   nákup v klidu a pokoji