0
  • Cena
-
Proč nakupovat u nás
  • Jsme
    na trhu již 23 let
  • Poskytujeme
    doplňkové služby
  • Máme zlatý certifikát
    ověřeno zákazníky
  • Nabízíme
    široký sortiment

Leden

Mokrý sníh ohrožuje stálezelené rostliny

Během vydatného sněžení setřásáme ze stálezelených dřevin zejména těžký a mokrý sníh, který může způsobit trvalé deformace korun, případně polámání jednotlivých větví.

Péče o zazimované rostliny

Rostliny v nádobách zazimované v chladné, ale bezmrazé místnosti potřebují pravidelnou kontrolu a zalévání, čím teplejší prostředí, tím častěji. V zimě je vhodnější zalévat rostliny do misky pod květníkem a předejít tak nadměrným dávkám vody. Pro dobrý zdravotní stav zazimovaných rostlin je důležité v období bez mrazu i pravidelné větrání.

Hnědý zimostráz

Zimostráz pěstovaný v nádobách je odolný proti mrazu, ale nesnáší sucho, které se projeví zhnědnutím listů. Jako všechny stálezelené rostliny odpařuje i zimostráz v zimě vodu a kořeny ji nedokáží doplňovat ze zmrzlé půdy. Proto musíme vodu po rozmrznutí zeminy rostlině okamžitě dodat.

Řez v lednu?

Za příznivého počasí, když nemrzne, můžeme začít řezat ovocné dřeviny. Nejdříve odstraňujeme odumřelé stromy a keře, které už dožily, rovněž zaschlé a polámané větve ze starších stromů jádrovin. Dále pokračujeme řezem jádrovin, nejdříve starších stromů. Prosvětlujeme koruny, připravujeme stromy na oroubování. Nezapomínáme na okamžité a pečlivé ošetření řezných ran. Citlivější peckoviny, především meruňky a broskvoně, ale i mladší stromky všech druhů řežeme za teplejšího počasí na přelomu zimy a jara.

Důležitá je čistota

Blíží se čas předpěstování květin a zeleniny. K dobré přípravě patří i řádné vyčištění všech používaných nádob, předcházíme tak mnohým chorobám klíčících rostlin. Účinné je vymývání horkou vodou. Substrát, pokud není nový, dezinfikujeme v troubě alespoň půl hodiny při teplotě 80°C.

Po odkvetení Barborek

Rozkvetlé větvičky můžeme mít v bytě od Vánoc až do jara. Po odkvetení barborek řezaných na začátku prosince, rozkvétají další dřeviny řezané postupně v dalších termínech. Vhodné jsou třešně, zlatice, dřín, mandle. Čerstvě odřezané větévky necháme přes noc v chladné místnosti s pokojovou teplotou. Pro delší uchování svěžesti je vhodné občasné rosení.

Jak proti mšicím

Podle starších receptů se dají mšice na rostlinách pěstovaných v nádobách zničit i bez použití chemie. Při silnějším výskytu dopřejeme rostlině ozdravnou koupel. Přes kbelík plný vody pokojové teploty položíme rovnoběžně dvě laťky. Nádobu s rostlinou otočíme "hlavou dolů", ponoříme do vody, přičemž květník horním okrajem drží na laťkách. Po hodině by měla být rostlina od mšic očištěná. Nedostatek vzduchu totiž přinutí mšice opustit listy a vyplavat na hladinu. Zeminu v květníku můžeme proti vypadnutí zabezpečit zabalením do plastového sáčku nebo fólie, z které vyčnívá jen ošetřovaná rostlina.

Kontrola uskladněného ovoce

Sklady ovoce a zeleniny pravidelně kontrolujeme a dbáme, aby se teplota ve skladovacích prostorech pohybovala v rozmezí 2 až 10°C.

Podestýlka proti mrazu

Silnější holomrazy mohou poškodit mělčeji uložené kořeny citlivějších dřevin, jako jsou broskvoně, meruňky, kdoule a některé další. Vhodná podestýlka pod stromy - sláma, listí, drcená kůra - může nahradit ochrannou vrstvu sněhu. Pokud podestýlku uložíme pozdě, už na zamrzlou půdu, zahnízdí se v ní myši a půda pod ní zůstane na jaře déle studená. Jarní chlad v oblasti kořenů oddálí začátek kvetení a sníží tak nebezpečí poškození květů jarním mrazem.

Rychlení rebarbory

Rychlením pod fólií můžeme získat první úrodu rebarbory o dva až tři týdny dříve. Vhodný čas k zakrytí je tehdy, když se první výhonky ukáží nad povrchem půdy. Rostlinu zakryjeme průsvitnou fólií, lépe mírně perforovanou (100 otvorů na 1 m2), jejíž otvory zatížíme zeminou. Fólie musí být jen volně položená, aby pod ní bylo dost prostoru pro narůstající listy. Rychlením se rostlina oslabuje, proto se doporučuje jen každý druhý rok.
 

Plamének jako pokryvná rostlina

Plaménky známe z pergol a různých konstrukcí, po nichž se pne do výšky. Tuto rostlinu však lze využít i jako pokryvnou. Dlouhé výhonky zakryjí svahy, kameny i staré kmeny zelenými listy a nápadnými květy. Z mnoha druhů jsou k tomuto účelu vhodné zejména Clematis alpina, Clematis montana, Clematis vitalba a velkokvětý Clematis macropetala. Péče o plamének začíná a končí brzy na jaře zpětným řezem. Stálezelené solitéry a jarní cibuloviny spolu s plaménkem vytvoří v zahradě atraktivní kout, nenáročný na ošetřování.

Bílá barva odráží sluneční paprsky

Osvědčenou ochranou ovocných stromů před silnými zimními mrazy je natírání kmenů a silnějších větví vápenným mlékem. Bílá barva totiž odráží sluneční paprsky, kmeny stromů se během slunečných dní nepřehřívají a vlivem nočních mrazů na nich nevzniknou mrazové trhliny nebo desky.




« « ...   zpět na Zahradníkův rok  « « ...  |  ... » » jdi na Únor ... » »

 

           © 2004 – 2024                Zelené údolí   nákup v klidu a pokoji