0
  • Cena
-
Proč nakupovat u nás
  • Jsme
    na trhu již 23 let
  • Poskytujeme
    doplňkové služby
  • Máme zlatý certifikát
    ověřeno zákazníky
  • Nabízíme
    široký sortiment

Návod na pokládku trávníkového koberce


1, Příprava půdy


Před pokládkou travního koberce se nevyhneme přípravě místa. Buďte prosím pečliví. S jeho přípravou začněte alespoň *3 týdny před pokládkou.



Odstraňte všechny nežádoucí příměsi, zejména zbytky stavebního materiálu a kamení. Zvolenou plochu úplně zbavte starého porostu, především vytrvalých plevelů. Nejrychlejší a nejúčinnější je použití totálních herbicidů (Touchdown, Roundup). Během *dvou týdnů dojde k postupnému zničení veškerého plevele.

Následně půdu mělce – do hloubky cca 12 cm – zkypřete, je-li potřeba vyberte zbytky odumřelých plevelů, případně pro vylepšení vlastností stávající zeminy přidejte 2 – 3 cm Trávníkového substrátu intenzivního a promíchejte do hloubky 12 cm. Nyní důkladně zalijte a ponechte plochu *týden v klidu.

Obecně se dá říci, že pro optimální růst potřebuje vrstvu 10 - 15 cm kvalitní zeminy. Ideálním podkladem pro pokládku travních koberců je Trávníkový substrát intenzivní AGRO CS. Ten je zvláště vhodný tam, kde je zemina velmi špatná (jílovitá, kamenitá).  Podkladem pod koberec by měla tedy být alespoň hlinitopísčitá zemina v minimální vrstvě 12 cm. Toho se dá docílit i použitím křemičitého písku, který promícháte (např. rotavátorem) se současnou zeminou. Je potřeba počítat 15 - 20% slehnutí!
Do této půdy doporučujeme zapravit granulované dlouhodobě působící hnojivo (např. Multigreen) a plochu důkladně zarovnejte. Připravený povrch mírně přitlačte (lehkým válcem, deskou) a dorovnejte vzniklé nerovnosti, jelikož koberec přesně kopíruje povrch. Ještě jednou mírně přitlačte, aby se při chůzi nebořil. Teprve nyní je čas k položení travního koberce (obr.1).

Ve zkratce:

  • Odstraňte všechny nežádoucí příměsi, zejména zbytky stavebního materiálu a kamení.
  • Urovnejte podklad v toleranci cca 1 - 2 cm.
  • Pokud nemáte, navezte Trávníkový substrát intenzivní AGRO CS nebo jinou písčitou zeminu v hloubce minimálně 15 cm – zde je potřeba počítat 15 - 20% slehnutí!
  • Při navážení substrát nebo zeminu postupně hutněte, aby se později nepropadal.
  • Po navezení potřebné výšky substrát urovnejte a důkladně zavlažte (30 l/m2).
  • Po 2 dnech opět plochu přerovnejte a zaválcujte lehkým válcem.
  • Zkontrolujte, že se plocha neboří a nejsou v ní drobné nerovnosti.
  • Den před pokládkou plochu zavlažte tak, aby byl substrát v době pokládky vlhký.
  • Nyní je správný čas na pokládku.



    Obr. 1 1, Připravená plocha pro pokládku trávníkového koberce.

 

2, Pokládka travního koberce


Začínejte pokládat na délku, rovnoběžně s delší stranou pozemku (obr. 2). Pásy na sebe musí co nejtěsněji navazovat, ovšem nesmějí se překrývat (obr. 3). Další řadu pokládejte vždy rovnoběžně s předchozí tak, aby mezery mezi konci drnů jedné řady nenavazovaly na mezeru v předchozí řadě – mezery by se měly střídat jako na cihlové zdi (obr. 4). Přebytečné části drnů (v rozích, na okraji plochy atd.) odřežte ostrým nožem. Při pokládce nevstupujte na trávníkový koberec (obr. 5). Pokud je to nezbytně nutné, položte si na něj široké prkno. Položený koberec uválcujte šikmo ke směru položených drnů. Především na svazích, případně na okrajích plochy, se doporučuje zajistit drn dřevěnými kolíky, aby nedocházelo k posunu koberce ještě před zakořeněním. Trávník je nutné okamžitě po položení zavlažit dávkou 15 – 20 l/m2) a zálivku opakovat v menších dávkách 1 – 3 x denně (obr. 6) dle počasí, po dobu dvou týdnů. Následně trávník zavlažujte jako klasický výsev.

Při dobře připraveném podloží máme krásnou zelenou plochu hotovou za den. Takto zapěstovaný trávník je hustý, bezplevelný a odolný vůči sešlapání. Travní koberce pokládejte vždy v bezmrazém období, zejména od začátku dubna až do konce října.

Základní prokořenění trvá zhruba dva týdny, pak se již trávník může začít běžně používat.


Důležité:

trávníkové pásy musí být položeny nejpozději do 12 hodin od předání. Pokud nemohou být položeny v této lhůtě, je nezbytně nutné je rozvinout na stinném místě a tyto zavlažovat.

 Obr. 2   2, Začínejte pokládat trávníkový koberec na délku, rovnoběžně s delší stranou pozemku.

3, Pásy koberce na sebe musí co nejtěsněji navazovat, ovšem nesmějí se překrývat.   Obr. 3

Obr. 4   4, Další řadu pokládejte vždy rovnoběžně s předchozí tak, aby mezery mezi konci drnů jedné řady nenavazovaly na mezeru v předchozí řadě – mezery by se měly střídat jako na cihlové zdi.

 

5, Přebytečné části drnů (v rozích, na okraji plochy atd.) odřežte ostrým nožem. Při pokládce nevstupujte na trávníkový drn.   Obr. 5 

  Obr. 6   6, Trávník je nutné okamžitě po položení zavlažit dávkou 15 – 20 l/m2) a zálivku opakovat....

 

 Ve zkratce:

• pokládejte na vlhkou půdu, před položením ji mírně prohrábněte, aby se drn lépe spojil s podložím
• pokládat začínejte shodně s nejdelší stranou pozemku
• při pokládce navazujte na již položené pásy
• jezděte a choďte po položených fošnách, ne po připraveném povrchu půdy
• svahy drnujte od úpatí k vrcholu, pásy se pokládají svisle nebo šikmo, nikdy vodorovně
• po položení plochu uválcujte
• dostatečně zavlažujte


 

3, Sečení


První sečení provádějte asi po 8 – 14-ti dnech, nebo když trávník dosáhne výšky okolo 7 – 8 cm. Sečte šikmo ke směru položení drnů. Trávník zkracujte max. o 1/3 jeho délky (např. z 9 cm na 6 cm délky) jinak způsobíte trávníku stres. Toto platí po celou dobu pěstování trávníku. Trávník by měl být sekán 2x týdně (obr. 7) a v letním období 1x za týden. Běžná výška sečení by se měla pohybovat mezi 2 – 5 cm. Toto Vám velice dobře zajistí i Robotická sekačka, která Vám krom poseku trávník průběžně hnojí posečenými kousky a Vám šetří čas.

Obr. 7   7, V prvním období by se měla běžná výška sečení pohybovat mezi 2 – 5 cm. 

 


4, Hnojení


Trávníkové koberce začínejte hnojit po dvou až třech týdnech po položení. Nejvhodnějším způsobem je používání dlouhodobě působících hnojiv Multigreen, která dokáží dodávat živiny trávníku po dobu 6 - 10 týdnů, trávníkovým hnojivem AGRO nebo krystalickým hnojivem KRISTALON - trávník. Hnojení provádějte buď posypovým vozíkem (obr. 8) nebo hnojivo rozhazujte ručně.

Obr. 8   8, K hnojení používejte vhodné nástroje

 


5, Použití


Travní koberce mají využijete u novostaveb, v předzahrádkách rodinných domů a firem, kolem bazénů apod.

  9, A takto to následovně vypadá: v úvodu zalévat, zalévat, zalévat!

 

 


 

  •   v případě, že byste si s čímkoli při přípravě půdy nebo samotné pokládky koberce nevěděli rady, volejte našeho manažera přes trávníkové koberce a realizace: Ing. Libor Zítko, tel.: 737 212 737

 

  •  s dotazy k objednání trávníkového koberce volejte na naši linku: 735 099 044 nbo nám pište na email: info@zeleneudoli.cz
    ♦♦ minimální množství k objednání je 40 m2
    ♦♦ zásobujeme jen region: Moravskoslezský kraj (a jeho blízké okolí)




 A co dalšího Vám můžeme v Zeleném údolí dodat na míru:

 Sekční garážová vrata

Sekční garážová vrata pro vlastní instalaci

- garážová vrata DoorHan špičkové kvality s úsporou za montážníky. Dodáváme jako jednoduchou stavebnici.          / klikni.... /



Závětrné bočnice a zástěny

- na Váš altán nebo velkou restaurační pergolu            / klikni.... /



Ochranné sítě na pískoviště, bazény, veřejná hřiště

 - Vyrobíme Vám jakoukoliv síť ....     / klikni.... / nebo se informujte na našich kontaktech / případně použijte Kontaktní formulář.

 

Fólii pro Váš fóliovník

- Máte fóliovník a potřebujete již novou fólii?          / klikni.... /


Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 

           © 2004 – 2024                Zelené údolí   nákup v klidu a pokoji